Obrazek

Z życia wzięte.

30.04.2015
Napisane przez: Kanna
Obrazek Czyli - jak działa grupa?
Od bardzo dawna nic na stronie nie pisałam, ale już od jakiegoś czasu czułam się zobligowana do zrobienia aktualki o tej tematyce.
Cieszymy się, kiedy ludzie doceniają naszą pracę i choć wiem, że nie każdemu się dogodzi (wiecznie aktualne haters gonna hate), to chciałabym niektórym przybliżyć pracę naszego zespołu i pokazać, jak to wygląda 'od środka'. Mam nadzieję, że w ten sposób chociaż część ludzi poszerzy swoje wyobrażenia na temat pracy naszej grupy i zacznie lepiej rozumieć jej działanie.
Zaznaczę jeszcze, że każda grupa ma własną politykę działania, ja przedstawiam tylko naszą - zresztą chyba dość specyficzną na tle innych grup.
Tyle w temacie wstępu, teraz pora na część właściwą.
Po co zaczynacie tyle mang, skoro mangą xyz się nie zajmujecie?!
Tak. Niektórzy naprawdę sądzą, że jeśli nie wydamy mangi a, to magicznym sposobem jej rozdział przekształci się w rozdział mangi b i - bam! - rozdziałów mangi b będzie więcej.
Otóż nie. Częstotliwość wydawania danej mangi nie zależy od ilości projektów, którymi się zajmujemy. Na to mają wpływ osoby, które ową mangą się zajmują.
No dobrze. Więc jak to tak naprawdę działa?
W naszej grupie w tej chwili są 22 osoby. Każda ma własne życie i każda ma własne tempo robienia mangi. Jedni mają mniej czasu, inni więcej, dodajmy do tego poziom trudności danej mangi (np. edycja niektórych jest bardzo ciężka) oraz zdarzenia losowe. Co otrzymamy? No właśnie.
W praktyce to wygląda tak:
Daną mangą zajmuje się zawsze 5 osób. Jest tłumacz, korektor, edytor, typesseter i QCer. W przypadku wielu mang dochodzi do nich jeszcze obrabiacz skanów, a obróbka potrafi zająć cały dzień! Wystarczy, że jednej z tych osób coś wypadnie i rozdział nie będzie skończony. Dlaczego?
Bo nikomu nie zabieramy mangi, którą z założenia chce robić!
Może trudno to sobie wyobrazić, ale KAŻDA manga została wybrana przez KAŻDĄ osobę się nią zajmującą całkowicie dobrowolnie. Tak. Nie przydzielamy mang nikomu z góry i ich z góry nie zabieramy. Ktoś zajmuje dla siebie CAŁĄ mangę, nie tylko jeden jej rozdział. Dlatego jeśli nagle coś się komuś stanie, a sam nie zrezygnuje z projektu, bo mu zależy - jego częstotliwość wydawania może być niska. Obecnie przykładem tego może być LDK. Aune - tłumaczka - ma ciężką sytuację życiową, ale nie chce rezygnować. Więc LDK będzie wychodziło dużo rzadziej niż np. Papillon, na robienie którego Naru ma czas.
Inne powody, przez które jedne mangi wychodzą rzadziej niż inne?
Zdarzają się osoby, które odchodzą z grupy i wtedy manga zostaje z niepełną ekipą. Póki ktoś się nią nie zaopiekuje - manga ta będzie czekać. Poza tym jest całe mnóstwo innych powodów: studia, sesje, prace licencjackie i magisterskie. Matury. Praca, rodzina, nagłe pogorszenie zdrowia (nasza Evaine obecnie jest w szpitalu, Talila natomiast niedawno jeszcze miała dość poważny problem ze wzrokiem).
Żyjemy w tej grupie, wiele osób jest już tutaj bardzo długo, kilka od samego powstania grupy. Dogadujemy się ze sobą, zżywamy, lubimy się i szanujemy. Czas leci. Życie idzie naprzód i się zmienia. Shayde kiedyś była wstanie zrobić 3 tłumaczenia w jeden dzień. Teraz z pewnych względów robi znacznie wolniej. Ale kochamy naszą złośliwą Shay, więc nie - nie zabierzemy jej mangi, którą lubi tłumaczyć, bo ktoś się bura, że rozdział się od x czasu nie pojawił.
Co w tym wszystkim jest "najśmieszniejsze"?
Grupa działa bardzo sprawnie. Aktualki są bardzo często i wcale nie są wyjałowione. W tym miesiącu wydaliśmy równe 40 rozdziałów. W poprzednim 31. Staramy się wydawać każdy nasz projekt jak najczęściej - z naciskiem na te, co do których jest odzew i wiemy, że ktoś na nie czeka. Choćby dlatego, że wiemy, że dla kogoś to robimy.
A i tak są osoby, które narzekają i hejtują.
Śmieszne czy smutne?

1. Nanoka no Kare vol.2 chap.7
2. Papillon Hana to Chou vol.7 chap.32
3. Papillon Hana to Chou vol.7 chap.33
4. The One vol.3 chap.13
5. Youth Gone Wild vol.1 chap.3

Obrazek

comments powered by Disqus
 
stat4u
Html&Design: Kanna, based on: Alpha Studio.